loader image

 

Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów w Polsce, dlatego towarzyszy Ci nie tylko w trakcie śniadania i kolacji, ale też podczas przerwy w pracy. Nic więc dziwnego, że często szukasz jakichś nowych rodzajów herbaty, które nieco odświeżą ulubiony smak. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie 5 powodów, dla których warto pić herbatę arabską. Dzięki temu już przy pierwszym łyku przeniesiesz się do krainy Bliskiego Wschodu.

Czym wyróżnia się herbata arabska?

Herbata w krajach arabskich jest pita przy każdej okazji. Poza tym mieszkańcy Bliskiego Wschodu bardzo chętnie częstują nią gości, dlatego będąc w tamtym rejonie, koniecznie spróbuj gorącej herbaty. Poszczególne państwa arabskie słyną z innych rodzajów tego napoju, np. w Tunezji, Maroko i Algierii częściej wypijesz zieloną odmianę, a w Syrii, Jordanii czy w Egipcie na pewno zostaniesz poczęstowany czarną odmianą. Jednak herbata arabska różni się w poszczególnych krajach nie tylko swoim rodzajem, ale również mocą oraz słodkością.

Ogromną rolę w przyrządzaniu herbaty znanej z Bliskiego Wschodu odgrywają też dodatki. W tym przypadku kraj pochodzenia również ma znaczenie, ale przede wszystkim wyznacznikiem są indywidualne upodobania. Wśród najpopularniejszych są napoje z miętą, kardamonem, anyżem, korą cynamonową, piniowymi orzeszkami, szafranem, a nawet z płatkami róży. Jednak pośród koczowniczych ludów – szczególnie tych zamieszkujących Saharę – szczególnym upodobaniem cieszy się herbata z solą, tłuszczem i mlekiem, gdyż dodaje jeszcze więcej energii. Poza tym wędrowcy często stawiają specjalne namioty – czajchany pełniące funkcję herbaciarni. Można tam wypocząć przy filiżance gorącego napoju w towarzystwie śpiewów i muzyki. Pamiętaj tylko o tym, by przed wejściem do takiego namiotu zdjąć buty, a w ten sposób okażesz szacunek gospodarzom.

5 powodów, dla których warto pić herbatę arabską

Chcesz jeszcze lepiej poznać Bliski Wschód? Zatem najlepiej Ci się to uda, jeżeli sięgniesz po potrawy lub napoje znane z tego regionu. Jednym z nich jest herbata arabska, która wyróżnia się nie tylko swoim smakiem, ale też aromatem i różnorodnością dodatków. Gwarantujemy, że jeżeli lubisz herbatę i jesteś otwarty na nowości, to na pewno zakochasz się w tych odmianach. Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 powodów, dla których warto pić herbatę arabską – one na pewno przekonają Cię do pierwszego łyku.

Ciepło, które orzeźwia

Zauważ, że w krajach arabskich nawet podczas gorącego i suchego lata herbata jest najpopularniejszym napojem. Dzieje się tak dlatego, że po zetknięciu gorącej herbaty z receptorami znajdującymi się na języku do mózgu dociera sygnał, że musisz pozbyć się ciepła z organizmu. W konsekwencji zaczynasz się pocić, co jest naturalnym sposobem na schłodzenie organizmu. Koniecznie skorzystaj z tej metody, gdy gorące dni staną się dla Ciebie zbyt uporczywe, a dzięki temu od razu poczujesz się lepiej. Poza tym nie musisz latem rezygnować z ulubionego napoju.

Kontakt z kulturą arabską

Zwróć uwagę na to, że herbata jest podstawowym napojem w krajach arabskich. Dlatego jej spożywanie urosło do miana rytuału, który stanowi bardzo ważną chwilę w każdym domu na Bliskim Wschodzie. Dzięki temu nawet w trakcie picia jednej lub dwóch filiżanek możesz spotkać się z kulturą znaną z Egiptu, Jordanii, Libii, Syrii itp. Dlatego już sam napój może wiele powiedzieć Ci na temat tamtejszych mieszkańców, ich zwyczajów oraz ulubionych smaków. Tym bardziej, jeżeli do filiżanki herbaty dołączysz też popularne arabskie danie bądź deser.

Źródło wielkiej energii

Wiesz już, że na Bliskim Wschodzie picie herbaty to bardzo ważna czynność. Prawdopodobnie jest to związane z wyjątkowym smakiem tego napoju, ponieważ jest bardzo słodki i intensywny. Dzięki temu dodatkowo dodaje energii, ale też pobudza. Dlatego czasem już jedna filiżanka gorącej herbaty może skutecznie zmotywować Cię do dalszej pracy. Szczególnie podziękujesz za taką dawkę mocy podczas gorących lub pochmurnych dni. Poza tym arabska herbata stanowi dobrą alternatywę dla kawy. Zatem, jeżeli chcesz zmienić kofeinę na teinę, to zdecydowanie postaw na napój zgodny z przepisem rodem z Bliskiego Wschodu.

Misterne naczynia

Zwracasz uwagę na detale, które jeszcze bardziej pobudzają Twój apetyt? Zatem zwróć uwagę na naczynia, w jakich podawana jest herbata arabska. Misterne malunki przyciągają wzrok, dzięki czemu możesz mieć wrażenie, że pijesz napój z małych dzieł sztuki. Zauważ, że w większości przypadków te małe filiżanki są zrobione ze szkła i znajdują się na nich piękne malunki bądź grawerowania. Dzięki temu picie herbaty sprawia jeszcze większą przyjemność, a Ty odczuwasz, jak ważna jest to chwila.

Tylko liściasta herbata

Bardzo ważne jest to, że w krajach Bliskiego Wschodu nie używa się herbaty ekspresowej, dlatego na pewno nigdy nie zostaniesz poczęstowany takim rodzajem. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że liściaste herbaty są mocniejsze oraz intensywniejsze. Dzięki temu zawsze otrzymasz upragniony smak. Taka sama zasada dotyczy też dodatków i przypraw – mają być świeże, najlepiej zerwane prosto z krzaka lub dopiero zakupione na lokalnym targu.