Nie wyobrażasz sobie życia bez pysznego hummusu, mezze i falafel, ale chcesz też zdrowo się odżywiać? W takim razie poznaj składniki odżywcze oraz witaminy, które dostarczysz organizmowi po zjedzeniu ulubionych potraw, które wywodzą się z Bliskiego Wschodu. Dzięki temu dowiesz się, czy kuchnia arabska jest zdrowa i czy możesz bez przeszkód dalej sięgać po te przysmaki.
W czym tkwi sekret kuchni arabskiej?
Zwróć uwagę na to, że kuchnia arabska kształtowała się przez tysiące lat, a wiele potraw, które tak uwielbiasz, swoje początki ma jeszcze w Starożytności. Poza tym niewątpliwy wpływ na dania serwowane na Bliskim Wschodzie ma religia, dlatego nie znajdziesz oryginalnych przepisów z dodatkiem wieprzowiny, która jest dość ciężkostrawna i bogata w tłuszcze. Zdecydowanie częściej wykorzystywana jest jagnięcina lub baranina.
Ogromną zaletą kuchni arabskiej jest korzystanie z lokalnych produktów oraz dużej ilości bardzo zdrowych składników. Dlatego w codziennym menu mieszkańców Bliskiego Wschodu znajdziesz m.in. kuskus, nasiona roślin strączkowych, a także pyszne owoce, warzywa oraz oleje. Wiele z tych składników ma naprawdę bardzo dobry wpływ na Twoje zdrowie, a przy tym są pyszne i potrafią nadać charakteru każdej potrawie.
5 dowodów na to, że kuchnia arabska jest zdrowa
Zastanawiasz się, czy dania znane z Bliskiego Wschodu są dobre dla Twojego organizmu? Istnieje wiele potwierdzeń tego, że kuchnia arabska jest zdrowa, a jednym z najlepszych są składniki, które są wykorzystywane w trakcie przyrządzania potraw. Jeżeli nadal masz wątpliwości, to przekonaj się, jakie dowody przygotowaliśmy dla Ciebie.
Lekkostrawne i bezmięsne potrawy
Nie jesz mięsa? Zatem kuchnia Bliskiego Wschodu jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Choć w menu znajdziesz wiele dań z baraniną lub jagnięciną, to jednak królują też bezmięsne potrawy. Dzięki temu, że nie ma w nich takich składników, to końcowe dania są naprawdę lekkostrawne. Poza tym nie zapomnij o tym, że mięso – szczególnie czerwone, jest bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego częste spożywanie takich produktów może doprowadzić do zmian miażdżycowych, chorób układu krążenia i cukrzycy. Zatem wybierając dania bezmięsne popularne na Bliskim Wschodzie, nie tylko wpłyniesz pozytywnie na zdrowie, ale też zjesz smacznie i zmniejszysz ryzyko wystąpienia niektórych chorób.
Prawdziwe królestwo ciecierzycy
Nasiona roślin strączkowych są jednym z podstawowych składników wielu dań pochodzących z Bliskiego Wschodu. Szczególnie popularnym, ale też wyjątkowo zdrowym produktem jest ciecierzyca, która jest obecna m.in. w humusie lub falafel. Dzięki temu możesz być pewien, że dostarczasz Twojemu organizmowi naprawdę pożywny i wartościowy składnik. Za sukcesem ciecierzycy, a także wielu innych nasion stoi przede wszystkim wysoka zawartość aminokwasów, dzięki czemu skutecznie zastępuje mięso. Poza tym ciecierzyca jest doskonałym źródłem błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych. W jej składzie znajdziesz też fosfor, witaminę B9, żelazo, cynk, magnez oraz potas. Nie zapomnij też o wyjątkowym smaku tego składnika – lekko orzechowy posmak, który skutecznie doda charakteru niejednej potrawie.
Orientalne przyprawy dbające o zdrowie
Kuchnia arabska nie mogłaby istnieć bez intensywnych przypraw, które zachwycają nie tylko swoją barwą, ale też smakiem. Szczególnie popularny jest kumin, kardamon, kurkuma, curry, mięta, gałka muszkatołowa, tymianek, pietruszka oraz cynamon. Właśnie dzięki nim otrzymujesz na talerzu wyjątkowe i smaczne potrawy. Jednak oprócz tego, że nadają wyrazistego charakteru każdemu daniu, to wpływają też pozytywnie na Twoje zdrowie. Szczególnie dzięki temu, iż charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i bakteriobójczym. Zwróć również uwagę na to, że regularne spożywanie niektórych przypraw poprawia ukrwienie Twoich narządów, wspomaga trawienie, obniża cholesterol, a nawet łagodzi dolegliwości reumatyczne.
Dania obfitujące w orzechy i migdały
Wiele potraw, które uwielbiasz i pochodzą z krajów arabskich, składają się z orzechów bądź migdałów. Koniecznie wybieraj takie potrawy, ponieważ mają znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu. Zarówno orzechy, jak i migdały są bogatym źródłem witaminy B2 i E, a także błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy. Poza tym orzechy mają w swoim składzie kwas foliowy, który jest odpowiedzialny za prawidłową pracę mózgu.
Kuchnia arabska – dba o zdrowie psychiczne i fizyczne
Zauważ, że mieszkańcy Bliskiego Wschodu zwracają uwagę nie tylko na zdrowe ciało, ale też psychikę. Dlatego w ich kulturze znane są różne rytuały odpowiadające za relaks i właściwą pielęgnację – najlepszym przykładem jest hammam. Ważnym elementem mającym na celu zachowanie równowagi psychicznej są też posiłki, a szczególnie kolacje. Ten czas jest przeznaczony na jedzenie i spędzenie czasu z najbliższymi. Skorzystaj z tego rytuału, a dzięki temu zapomnisz o stresie, codziennych problemach, a skupisz się tylko na tym, co jest naprawdę ważne. Pamiętaj też o tym, że zdrowie to nie tylko sprawny organizm, ale też zdrowa psychika, a kuchnia Bliskiego Wshodu dba o oba te aspekty.