Kuchnia arabska to przede wszystkim zdrowe i apetyczne jedzenie, pełne smaków i aromatów pochodzących z przypraw oraz z samego sposobu przygotowania dań. Niezwykle istotnym elementem kuchni arabskiej, oprócz smaków i aromatów jest również sam sposób podawania dań. Dania podawane są na wielu miseczkach i talerzykach, tak aby każdy przy stole miał dostęp do konkretnego dania.
Kuchnia arabska obejmuje potrawy pochodzące z krajów świata arabskiego, jednak w każdym regionie znacznie się różni. Wspólnymi elementami są m.in. upodobanie do warzyw, takich jak bakłażan, pomidor, papryka, cukinia, pietruszka, cebula, czosnek, następnie owoców takich jak granaty, cytryny, figi, dalej ziół i przypraw, ryżu, kasz oraz roślin strączkowych, zwłaszcza ciecierzycy i soczewicy.
Smaki Arabii
W kuchni arabskiej bardzo popularne są warzywa, takie jak pomidory, papryka, bakłażany, cukinia, pomidory, cebula, czosnek. Nieodłącznym elementem jest także ciecierzyca. Popularne są również zielone części roślin i zioła – zielona pietruszka, kolendra, tymianek.
Mięso w krajach arabskich jest produktem dosyć drogim. Najbardziej popularnym gatunkiem mięsa jest baranina lub jagnięcina. Jada się tam również sporo wołowiny, sporadycznie drób. Zgodnie z nakazami religijnymi Arabowie nie jedzą natomiast wieprzowiny.
Bazą do dań głównych jest wówczas ryż i kasze burgul, nigdy ziemniaki.
Niepowtarzalny smak kuchnia arabska zawdzięcza przede wszystkim bogactwu przypraw i ziół takich jak: kmin rzymski, kurkuma, kolendra, szafran, kardamon, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, tymianek, mięta.
Kuchnia arabska
Najpopularniejszymi daniami lub dodatkami do dań są m.in. hummus, falafel, zupa harira, tabbouleh. Kuchnia krajów bliskowschodnich opiera się na daniach z baraniny, natomiast kuchnia arabska krajów śródziemnomorskich bazuje na warzywach, rybach i owocach. Istotnym uzupełnieniem dań jest pieczywo (sezamowe obwarzanki, podpłomyk, pita).
Hummus
Hummus występuje w wielu wariantach, jako dip, zimna przekąska, spożywana z chlebem pita lub jako dodatek do innych dań. Głównymi składnikami hummusu zazwyczaj są ugotowana i utarta ciecierzyca lub bób, zmiażdżony czosnek, tahini, czyli pasta sezamowa, oliwa i sok z cytryny oraz przyprawy, niekiedy również pietruszka oraz kmin rzymski. Wszystkie składniki są dokładnie razem wymieszane.
Składniki:
- 0,5 kg ciecierzycy,
- pasta sezamowa (tahini),
- olej tłoczony na zimno,
- jogurt naturalny,
- sok z cytryn,
- – 5 ząbków czosnku,
- – świeży imbir,
- – pieprz, sól.
Sposób przygotowania:
Ciecierzycę należy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą i namoczyć na noc. Następnie wrzucić ją do 1 l wrzącej wody i gotować do uzyskania miękkości. Podczas gotowania uzupełniać wodę wyłącznie wrzątkiem (inaczej może stwardnieć). Ugotowaną cieciorkę zmiksować, dodać oliwę, sok z cytryn, tahinę. Jeśli masa jest bardzo gęsta, można dodać trochę wody, w której gotowana była ciecierzyca. Na końcu dodać jogurt naturalny, przeciśnięte przez praskę czosnek i imbir oraz pozostałe przyprawy.
Falafel
Falafel, czyli kotleciki, będące bazą dania głównego, przekąską lub dodatkiem do kanapki. Zwykle są przygotowane z ciecierzycy, ale również z bobu łuskanego czy bobiku. Falafel świetnie komponuje się z ogórkiem, pomidorem, sałatą, kiszonkami. Dodatkiem niezbędnym do kotlecików jest również sos tahini, przygotowany z pasty sezamowej i jogurtu z przyprawami. Na Biskim Wschodzie falafel jest jednym z najpopularniejszych dań.
Tabbouleh
Jest to najbardziej popularna bliskowschodnia sałatka. W swojej podstawowej wersji sałatka tabbouleh składa się jedynie z natki pietruszki, świeżej mięty, kaszy bulgur, cebuli i pomidorów oraz sosu na bazie oliwy i dużej ilości soku z cytryny. Bardzo ważne, aby wszystkie składniki były drobno posiekane, bo wtedy sałatka uzyskuje odpowiednią konsystencję.
Kebab
Jest to skrawane z pionowego rożna mięso (najczęściej baranina lub cielęcina), podawane w chlebie pita z dodatkiem aromatycznych sosów na bazie jogurtu.
Kuskus
Kuskus to drobna kasza otrzymywana z pszenicy. Najczęściej podaje się ją z warzywami i baraniną.
Tajine
Tajine to duszone mięso z sezonowymi warzywami. Danie podaje się w specjalnym glinianym naczyniu w kształcie stożka, od którego podchodzi nazwa potrawy.
Baklava
Są to płaty ciasta nasączone miodem i przekładane masą orzechową.
Charakterystyczne w tradycji arabskiej jest to, że każdy z Arabów proponuje swoim gościom wszystko to, co ma najlepsze. W ich języku funkcjonuje nawet specjalny zwrot: „tafathalo”, który zaprasza do stołu, a dosłownie oznacza „uczyń mi zaszczyt”. Nie wypada odrzucić zaproszenia, bo w ten sposób znieważa się gospodarza. Wyrazem gościnności natomiast jest podanie kawy. Tradycyjną arabską kawę parzy się w specjalnym tygielku i często dodaje do niej kardamon.