Owoce morza są specjałem, po który sięga coraz więcej Polaków. I nawet mimo tego, że nie ma u nas tradycji związanej z ich jedzeniem, to bez problemu można zakupić je w sklepach lub zjeść w dobrych restauracjach. Zawsze jednak sekretem każdego dania, w skład którego wchodzą owoce morza, jest ich świeżość. Jak zatem rozpoznać, czy owoce morza są świeże i warto je kupić, a następnie zjeść?
Dlaczego warto jeść świeże owoce morza?
Zdrowie jest najważniejsze, dlatego też pierwszym i jednocześnie najistotniejszym argumentem na korzyść zjadania owoców morza jest to, że dostarczają one bardzo wielu wartości odżywczych. Można by długo wymieniać jak wiele w nich białka, kwasów omega-3, witamin z grupy B i wielu innych. Jednak oprócz tych wszystkich witamin, ale też minerałów ważne jest to, że owoce morza są dobre dla każdego. Wszystko za sprawą tego, że mają niewiele kalorii, a co za tym idzie, wspierają odchudzanie czy też ochraniają serce. Ich pożywność zawsze powinna iść jednak w parze z przepysznym smakiem, który można osiągnąć jedynie wtedy, gdy zwrócisz uwagę na świeżość owoców morza. W końcu tylko z takich produktów można przyrządzić dania, które są rozkoszą dla podniebienia.
Gdzie kupować owoce morza?
Nie da się ukryć, że duże znaczenie podczas nabywania owoców morza jest miejsce zakupu. Oczywiście bywają wyjątki, jednak zazwyczaj jest to determinant, którego warto przestrzegać. Sprawia to, że najrozsądniejszym wyborem są sklepy rybne. Tam znacznie większą uwagę zwraca się na świeżość i jakość produktów, więc nawet jeśli Twoja wiedza na ten temat jest niewielka, to i tak masz dużą szansę na to, że zakupisz dobry towar. Mimo iż w supermarketach czy dyskontach dostępne są całe góry owoców morza, to jednak ich jakość często bywa bardzo wątpliwa.
ABC świeżości owoców morza — koniecznie zwróć uwagę na te kilka zasad
Jak rozpoznać świeżość małż?
W przypadku małż ocena świeżości nie jest aż tak trudna, gdyż warto po prostu zwrócić uwagę na muszlę — jeśli będzie ona domknięta, to oznacza, że małża jest świeża. Niestety, gdy zobaczysz, że chociaż odrobinę muszla jest otwarta, to lepiej rozejrzeć się za innymi produktami lub nawet sklepem. Osobom, którym szczególnie zależy na jakości, można polecić przeprowadzenie testu, który jasno ukaże, czy małże są świeże, czy też nie. Polega on na uderzeniu małżem o blat — gdy muszla się zamknie, to znak, że nawet jeśli jest otwarta, to nadaje się do spożycia. W przypadku, gdyby nie zamknęła się nawet po wykonaniu takiej czynności, to lepiej nie zawracać sobie nią głowy i po prostu ją wyrzucić. Wtedy też nie zepsujesz potrawy lub nie narazisz swoich gości na problemy żołądkowe.
Kiedy krewetki są świeże?
Dziś w Polsce możesz zakupić krewetki w postaci mrożonej lub też surowej. Niezależnie od tego, która forma będzie akurat dla Ciebie najkorzystniejsza, zawsze w pierwszej kolejności musisz przyjrzeć się ich barwie. Pożywne i co najważniejsze świeże krewetki w surowej formie powinny mieć kolor jasnoszary. Z kolei ich mrożona wersja zazwyczaj zostaje wcześniej obgotowana, dlatego też powinieneś poszukiwać krewetek w kolorze różowo-pomarańczowym. Kategorycznie trzeba omijać egzemplarze, których głowy mają zieloną bądź też czarną barwę.
Jak rozpoznać, czy homar jest świeży?
Innym dość ekskluzywnym owocem morza jest homar. Każdy, kto pragnie delektować się jego wyjątkowym smakiem, powinien koniecznie poświęcić czas na to, aby zbadać jego świeżość. Większość szefów kuchni specjalizujących się w podawaniu owoców morza zaleca, żeby wybierać jedynie żywe homary. Jednak to nie wszystko, gdyż jeszcze do tego ważne staje się to, aby były one jak najbardziej ruchome i pełne życia. Do tego nie zapomnij zwrócić uwagę na kolor szczypców, gdyż najlepiej, aby były one czerwone. Wtedy też zyskasz pewność, że ich mięso będzie miało sporo wartości, a przy okazji będzie po prostu pyszne.
Jak sprawdzić, czy ślimaki są świeże?
Potrawy, w których pierwsze skrzypce odgrywają ślimaki, są cenione szczególnie we Francji. Jednak dziś nabycie ich jest coraz łatwiejsze także u nas. Niestety nie zawsze są one pierwszej jakości. Zatem, żeby nigdy nie paść ofiarą nieświeżych ślimaków, trzeba po prostu zwrócić uwagę na formę, w jakiej są sprzedawane. Aby zyskać pewność, że są one wolne od toksyn najlepiej kupować ślimaki w foliowych woreczkach lub ewentualnie w pudełkach. Kiedy będą tak zapakowane, można je bez obaw skonsumować w ciągu 14 dni. Dlatego zawsze trzeba zwracać uwagę na datę ważności, która znajduje się na opakowaniu i najlepiej wybierać taką, która jest jak najbardziej odległa.
Świeżość owoców morza — podsumowanie
Podawanie owoców morza zawsze wiąże się z koniecznością zwrócenia szczególnej uwagi na to, czy są one świeże i tym samym nadają się do spożycia. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zasadami, by wiedzieć, jak kupować produkty o wysokim standardzie, które staną się niezwykle pożywną częścią każdego luksusowego dania.