Kuchnia Bliskiego Wschodu jest nie tylko intensywna, ale również zdrowa i smaczna. W menu znajdziesz tam wiele orzeźwiających dań, dzięki którym łatwiej przetrwasz gorący klimat. Jeżeli szukasz właśnie takich potraw, to zjedz, np. znaną w Libanie od 4 tysięcy lat sałatkę tabbouleh. Możesz jej spróbować w naszej restauracji Leila bądź wyruszyć w podróż po tym kraju Bliskiego Wschodu.

Receptura sałatki tabbouleh, którą pokochasz

Sałatka tabbouleh jest znana od wieków i pochodzi z regionu pasma górskiego na pograniczu Syrii i Libanu. Nazwa wywodzi się od arabskiego słowa „taabil”, co oznacza przyprawy. Dzięki temu możesz być pewien, że już zaledwie kęs wystarczy, żebyś poczuł moc aromatów. Poza tym sałatkę zjesz o każdej porze, a składniki przyniosą Ci orzeźwienie nawet latem. W Libanie tak samo, jak w restauracji Leila spróbujesz tradycyjną recepturę tabbouleh, która składa się z:

Liban – praktyczne informacje dla podróżnych

Chcesz spróbować sałatkę tabbouleh w niecodziennych okolicznościach? Zatem wybierz się w podróż do Libanu, gdzie nie tylko odkryjesz smaki kuchni Bliskiego Wschodu, ale też poznasz magię tego niewielkiego kraju. Spotkasz tam wiele kultur, których zwyczaje, język i religie mieszają się, dzięki czemu możesz doświadczyć olbrzymiej różnorodności.

Dla wielu osób Liban jest uosobieniem tajemnic ze względu na odległość, jaka dzieli Polskę od tego kraju. Poza tym kultura Bliskiego Wschodu przyciąga swoją odmiennością. Jeżeli chcesz przekonać się, jak faktycznie wygląda ta część świata, to po prostu wyrusz w podróż i poznaj ojczyznę sałatki tabbouleh. Jeszcze zanim zaczniesz zastanawiać się, co zobaczyć w Libanie, skorzystaj z naszych praktycznych wskazówek, dzięki którym lepiej przygotujesz się do wyjazdu.

Jak dostać się do Libanu?

Najlepszym sposobem na dotarcie do Libanu jest lot samolotem. Dzięki temu z łatwością przedostaniesz się z Polski do Bejrutu, gdzie znajduje się jedyne lotnisko w kraju. Do dyspozycji masz różne opcje przelotu. Przede wszystkim zastanów się nad bezpośrednim lotem z Warszawy do Bejrutu, a dzięki temu w ciągu ok. 4 godzin będziesz w miejscu docelowym. Jeżeli nie chcesz lecieć z Warszawy, to dostępne są też trasy z Berlina bądź Pragi.

Szukasz tanich lotów? Tutaj już tak tanio nie będzie, musisz się przygotować na wydatek rzędu 1400 PLN, oczywiście można zakupić bilety za 600 PLN ale to tylko w wyjątkowych promocjach, lub taniej z przesiadką,  polecisz z Krakowa bądź Katowic do Pafos na Cyprze, a stamtąd do Bejrutu. Dzięki temu możesz zwiedzić Cypr lub po prostu poczekać na kolejny lot.

Zwróć uwagę na to, że Liban graniczy z Syrią i Izraelem. Z drugim z tych krajów formalnie pozostaje w stanie wojny, dlatego wjazd drogą lądową jest właściwie niemożliwy. Zatem po prostu zdecyduj się na lot samolotem, a unikniesz ryzyka związanego z tym, że nie wpuszczą Cię do Libanu.

Jeżeli interesuje Cię sposób poruszania się po Libanie, to najlepiej sprawdzają się mikrobusy, które są uważane za rodzaj transportu publicznego. W tym przypadku na pewno nie zapłacisz wiele, ale przygotuj się na długą podróż i często zmieniające się trasy przejazdu. Jeżeli zależy Ci na czasie, to wybierz shared taxi. Na trasach międzymiastowych zdecydowanie najwygodniejsze są autobusy Connexion.

Nocleg w Libanie

Do wyboru masz naprawdę przeróżne bazy noclegowe, więc najlepiej kieruj się udogodnieniami, na których Ci zależy. Weź też pod uwagę budżet, ponieważ nocleg w Libanie, a szczególnie w Bejrucie jest dość drogi. Jednak w wielu przypadkach możesz wcielić się w negocjatora i nieco zbić początkową cenę. Do dyspozycji masz m.in. hotele, hostele bądź prywatne apartamenty ze strony Airbnb. Dzięki temu nie tylko lepiej poznasz Libańczyków, ale również spróbujesz ich regionalne potrawy np. sałatkę tabbouleh. Przygotuj się także na to, że niewielu mieszkańców zna angielski. Znacznie lepiej Cię zrozumieją, kiedy będziesz znać język arabski bądź francuski.

Zwróć też uwagę na to, że w Libanie możesz płacić dolarami bądź funtami libańskimi. Poza tym obowiązuje stały kurs, gdzie 1 USD = 1 500 LBP (funt libański).

Czy potrzebna jest wiza do Libanu?

Pamiętaj o tym, że każda osoba, która chce odwiedzić Liban, musi mieć ważną wizę. Możesz ją zdobyć w ambasadzie w Warszawie bądź na lotnisku w Bejrucie. Zwróć tylko uwagę na to, że w pierwszym przypadku poniesiesz koszt w wysokości ok. 35 dolarów. Drugi sposób jest całkowicie darmowy, dlatego większość turystów załatwia wizytę dopiero po przylocie. Wiza pobytowa obowiązuje przez 1-2 miesięcy, ale możesz ją przedłużyć na okres 3 miesięcy.

Zauważ tylko, że Twój paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. W innym przypadku nie dostaniesz wizy. Pamiętaj też o tym, iż nie możesz mieć w paszporcie stempli granicznych z Izraela. Służby graniczne zwracają również uwagę na wszelkiego rodzaju napisy w języku hebrajskim.

Co warto zobaczyć w Libanie?

Bez wątpienia będąc w Libanie, możesz zobaczyć wiele niezwykłych miejsc. Tym bardziej że niewielka powierzchnia pozwoli Ci na zwiedzenie całego kraju. Dzięki temu odkryjesz wiele autentycznych i dobrze zachowanych zabytków, a przy okazji ujrzysz prawdziwe cuda natury. Jednak nawet spędzając czas tylko w stolicy, na pewno nie będziesz się nudzić, bo ten kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Ważne jest jedynie to, żebyś przestrzegał zaleceń służb bezpieczeństwa. Na miejscu na pewno spotkasz wiele oddziałów policji bądź ogrodzonych miejsc, do których nikt nie ma wstępu. Jednak w ten sposób wydzielone są bardziej niebezpieczne ulice lub dzielnice. Jeżeli tylko weźmiesz pod uwagę obecną sytuację i zastanowisz się, co zobaczyć w Libanie, to Twój pobyt w tym dynamicznym kraju może być bardzo udany. W końcu ma tak wiele do zaoferowania.

Bejrut

Stolica Libanu to nietypowe miejsce, które jest nazywane Paryżem Bliskiego Wschodu. Znajdziesz tam nowoczesne i kolonialne budynki, typowe dla tego regionu. Poza tym zasmakujesz blichtru, wyróżniającego niektóre dzielnice miasta. W Bejrucie możesz też poznać prawdziwe nocne życie, ponieważ restauracje i kafejki są otwarte do późnych godzin. Dzięki temu zobaczysz zupełnie nowe oblicze stolicy, a przy okazji spróbujesz wyśmienitych potraw, które po powrocie odnajdziesz tylko w restauracji Leila. Będąc w Bejrucie, zadbaj o dobry plan zwiedzania, bo znajdziesz tam wiele wartych odwiedzenia miejsc, m.in.:

Qadisha Valley

Dolina Qadisha to miejsce, które musisz odwiedzić nie tylko ze względu na wyjątkowe zabytki kulturowe, ale również walory przyrodnicze. Poza tym region został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kiedyś dolina stanowiła jedno z najważniejszych miejsc schronień dla różnych odłamów kościoła, a szczególnie dla maronitów, dlatego znajdziesz tam wiele klasztorów wykutych w skałach. Odwiedzając to miejsce, koniecznie wybierz się w trekking, dzięki czemu odkryjesz wiele grot, które są ukryte w ścianach doliny. Niektóre z nich znajdują się na wysokości ponad 1000 m n.p.m., więc przy okazji zobaczysz naprawdę malownicze widoki, m.in. zjawiskowe wodospady i wąwozy.

Las Bożych Cedrów

Jednym z najważniejszych symboli Libanu są cedry, które znajdują się nawet na fladze i herbie tego kraju. Kiedyś wszystkie wzgórza były pokryte tymi drzewami, ale obecnie rosną tylko w kilku rezerwatach. Dlatego koniecznie odwiedź jeden z nich, czyli Las Bożych Cedrów znajdujący się bardzo blisko Qadisha Valley. Dzięki temu bez problemu dotrzesz do tego wyjątkowego miejsca.

W rezerwacie występują mniejsze i większe okazy cedrów, a z tych, które już wyschły artyści stworzyli widowiskowe rzeźby oraz płaskorzeźby.

Baalbek

Szukasz zabytków sięgających starożytności? W takim razie koniecznie odwiedź Baalbek, czyli ogromną rzymską świątynię otoczoną górami Antylibanu. Przed wiekami w tym miejscu rozwijała się nie tylko kultura rzymska, ale też grecka. Dzięki temu z pewnością odnajdziesz tam wiele pozostałości minionych wieków.

Jednym z najważniejszych miejsc w Baalbek jest Świątynia Jowisza, która jest otoczona przez 54 olbrzymie kolumny, sięgające blisko 21 metrów. Uważa się, że w starożytności cesarze rzymscy odwiedzali tę świątynię, by składać ofiary bogom, a przy okazji dowiedzieć się, co przygotowała dla nich wyrocznia.

Na terenie Baalbek odwiedź też Świątynię Bachusa i Świątynię Wenus. Obie budowle zachowały się w bardzo dobrym stanie, więc możesz podziwiać oryginalny styl, w jakim zostały wykonane.

Byblos

Koniecznie odwiedź miasto, które jest stale zamieszkiwane od 5000 r. p.n.e., dzięki czemu znalazło zaszczytne miejsce w dziesiątce najstarszych miast na świecie. Będąc w tym regionie, poświęć nieco czasu na zwiedzanie okolicy, a dzięki temu będziesz mieć historię na wyciągnięcie ręki. Jednak przede wszystkim odwiedź wykopaliska archeologiczne, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na ich terenie odnaleziono m.in. neolityczne domostwa, Świątynię Baalat Gubal, Świątynię Obelisków, Rzymski teatr, katedrę z czasów Krzyżaków, a także groby królewskie.

Odwiedzając Byblos, możesz zaopatrzyć się w wyjątkowe pamiątki, które już zawsze będą Ci przypominały podróż do Libanu. W pobliskim muzeum znajduje się sklep, gdzie kupisz skamieniałe ryby sprzed 100 mln lat. Eksponaty są oryginalne, a cena niewielka, bo najtańsze okazy kosztują 10 dolarów. Dzięki temu możesz przywieźć do Polski coś naprawdę unikatowego.

Po powrocie do kraju Twoje wspomnienia z podróży nie muszą ograniczać się do przeglądania zdjęć i skamieniałej ryby. Przyjdź do restauracji Leila i spróbuj sałatkę tabbouleh, która została wykonana według tradycyjnej receptury. Dzięki temu smak Libanu może towarzyszyć Ci nawet w Warszawie.